"תופרים לך חליפת בטיחות"

מהי הדרכת כיבוי אש

דף הבית » מאמרים » מהי הדרכת כיבוי אש

מהי הדרכת כיבוי אש ולמה חשוב לערוך אותה בכל בית עסק?

שריפות מהוות סכנה מוחשית ומוכרת במקום העבודה. בעוד שמתקני תעשייה וייצור הם בעלי הסיכון הגבוה ביותר לפריצת שריפות, כל ארגון, מפעל ובית עסק באשר הוא עשויים להיחשף למקרה חירום שכזה באופן ספונטני. כתוצאה מכך, על כל בית עסק להכין את עצמו למצב שכזה ולהתכונן אליו מבעוד מועד, בכדי להבטיח את ההמשכיות של פעילות הארגון לאחר האסון ולהציל חיי אדם.

הדרך הטובה ביותר לשמור על בטיחות העובדים שלכם ולהגן עליהם מפני שריפות היא לספק הדרכת כיבוי אשר איכותית. אחרי הכול, הדרך הכי טובה להתגונן מאש היא למנוע אותה מלכתחילה.

אם העובדים במקום יודעים כיצד לזהות סיכונים להתפתחות של שריפה, ליישם טכניקות למנוע אותה ולהגיב ברוגע וביעילות למצבי חירום הכוללים אש, אתם יכולים להבטיח רמת בטיחות גבוהה ומקיפה יותר לכל צוות העובדים.

הדרכת כיבוי אש מסייעת לזהות סיכונים מראש

המרכיב החשוב ביותר בהדרכות כיבוי אש הוא לימוד אופן הזיהוי של סיכונים פוטנציאליים להתפרצות של אש.

בכדי להצית שריפה, חייבים להיות בסביבה שלושה מרכיבי מפתח:

  • חום – מקור ההצתה
  • דלק – או כל חומר דליק או מוליך אחר
  • חמצן – מה שמקיים את האש ומסייע לה להתפשט בחלל
הדרכת כיבוי אש
הדרכת כיבוי אש

כאשר כל התכונות הללו זמינות בשטח, אש עשויה להתפתח וגם להתפשט ברחבי מקום העבודה. מניעת שריפות ראשיתה ביצירת הפרדה בין שלושת התכונות הללו. אם העובדים שלכם יוכלו לזהות מצבים בהם שלושת המרכיבים הללו נוכחים וקרובים האחד לשני בקלות, הם גם יוכלו למנוע התפרצות של שריפות מראש, ועל ידי כך לשמור על הבטיחות של המקום והאנשים בסביבה.

מה לעשות במקרה של שריפה

השלב הבא במהלך הדרכת כיבוי אש הוא ללמד את העובדים כיצד להתנהל במקרה שבו פורצת שריפה במקום העבודה, במיוחד אם הם הראשונים ששמים לב למפגע.

חשוב שעובדים יבינו מהי רשת התקשורת ומהם הצעדים שעליהם לבצע אחד אחרי השני, בכדי למזער את הנזק והסכנה שעלולים להיווצר כתוצאה מהאירוע למינימליים.

בדרך כלל, ראשית מומלץ להפעיל את אזעקת השריפה ולפעול לפי מערך מתוכנן מראש לדיכוי שריפה, שכולל בין היתר פניה לשירותי כיבוי אש ופינוי עובדים מהמקום.

רוב מקומות העבודה כוללים אזעקות שריפה פשוטות שנוח להפעיל, ואף מזעיקות את שירותי כיבוי האש באופן אוטומטי. הדרכת כיבוי אש כוללת הסבר מקיף על התנאים והאמצעים להתמודד עם פריצת שריפה, לרבות אם האזעקה הקיימת במקום מזעיקה את שירותי כיבוי האש או שלחלופין, יש להתקשר אליהם באופן עצמאי מיד לאחר הפעלת האזעקה.

כיצד להתנהל במקרה של שריפה

מעבר להפעלת האזעקה, במטרה להזהיר את יתר האנשים במקום ולהתריע על פינוי המבנה, ישנן אינספור פעולות שכדאי ואף מומלץ שעובדי החברה יכירו, כך שיוכלו להתנהל במהלך האירוע ביעילות ובביטחון.

בכל מקום עבודה קיימים נהלים ודרישות בטיחות שונים. הדרכת כיבוי אש מסייעת ללמוד את אופן ההתנהלות והפינוי החכם ביותר במקום העבודה הספציפי, תוך שימת דגש על הצעדים החשובים ביותר.

הדרכת כיבוי אש תסקר את אופן הפינוי של המבנה בעת מקרה חירום, תעניק לעובדים מסוימים תפקידים כמו פיקוח על אופן הפינוי ובדיקה שכולם פונו מהמקום, איך ומדוע חשוב לסגור כל דלת בעת מעבר מחדר לחדר, מה לעשות במקרה ונתקלים במקור חום או שריפה ממשית, כיצד להשתמש במטפי אש ולהגדיר אזור שאליו על כל העובדים להגיע, כדי לוודא שכולם אכן פונו מהמבנה.

אף על פי שאיש אינו רוצה לדמיין את הגרוע מכל, שריפה עלולה לפרוץ ברגע בכל באופן ספונטני לחלוטין, ומהגורמים הקטנים ביותר. על ידי מעבר על הפרוצדורות והנהלים החשובים בעת פריצת אש, ניתן להבטיח שהעובדים מוכנים לאירוע היטב.

שר בטיחות בית ספר להדרכות בטיחות מלמדים כיצד להתמודד עם סכנות ומפגעים!

השאירו פרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם